Opłaty notarialne można udokumentować dowodem wewnętrznym
Niektóre wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę mogą być ujęte w księdze na podstawie dokumentów zaopatrzonych w datę i podpisy osób, które uiściły te kwoty. Dotyczy to m.in. opłat sądowych i notarialnych.
Na jakiej podstawie powinnam ujmować w podatkowej księdze ponoszone opłaty notarialne jako koszty podatkowe? – pyta czytelniczka.
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów są uregulowane przez przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z jego zapisami, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in.:
1. faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, zwane dalej „fakturami", wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami (§ 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia),
2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14 rozporządzenia, stwierdzające fakt przeprowadzenia operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta